Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Jeżeli nie blokujesz plików cookies w ustawieniach przeglądarki to zgadzasz się na ich używanie.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

lo11

Trzecie spotkanie szkół partnerskich projektu Comenius

logo comeniusW dniach 25 - 30 kwietnia 2014 r. grupa uczniów naszego liceum wraz z opiekunami projektu uczestniczyła w kolejnym już spotkaniu szkół partnerskich projektu Comenius „Youth ECHOES”, które tym razem odbyło się w Glasgow. 

Szkocja przywitała nas typową dla tego kraju deszczową i wietrzną aurą, ale na szczęście kolejne dni były już słoneczne i dość ciepłe. Ze względu na to, iż szkoła goszcząca St Oswaldʹs Secondary School jest placówką kształcącą i opiekującą się młodzieżą o specjalnych potrzebach edukacyjnych, uczniowie nie zostali zakwaterowani u rodzin goszczących, lecz wraz ze swoimi opiekunami w hotelu w centrum miasta. Nie stanowiło to dla młodzieży jednak żadnego problemu, gdyż cała ponad 50 osobowa grupa 10 przyjezdnych delegacji szkół partnerskich przebywała w tym samym hotelu. Wspólne posiłki i rozmowy w międzynarodowym towarzystwie należały więc do codziennych rytuałów, a hol przy recepcji często zamieniał się w miejsce spotkań młodzieży.

Podczas wizyty w szkole nauczyciele mieli możliwość zapoznać się z codzienną, często trudną pracą szkockich nauczycieli ze swoimi podopiecznymi, co było dla nas szczególnie cennym doświadczeniem. W zależności od stopnia niepełnosprawności ucznia i jego indywidualnych potrzeb, nauka prowadzona jest tam w grupach kilkuosobowych lub indywidualnie. Również dla naszych uczniów kontakt z młodzieżą ze Szkocji był bardzo wartościowym przeżyciem, uczącym akceptacji i integracji osób niepełnosprawnych. Młodzież wspólnie uczestniczyła w warsztatach muzycznych, podczas których śpiewała hymn projektu, próbowała gry na mandolinie oraz uczyła się szkockich tańców ludowych. Na warsztatach kulinarnych z kolei uczniowie piekli tradycyjne szkockie ciastka (shortbread).

W trakcie naszego kilkudniowego pobytu w Szkocji mieliśmy również okazję odwiedzić ciekawe miejsca w Glasgow (Glasgow Science Centre, Kelvingrove Art Gallery and Museum, University of Glasgow, Glasgow Cathedral) oraz zobaczyć przepiękną stolicę Szkocji, Edynburg wraz z jej symbolem Edinburgh Castle. Wspomnienia z wyjazdu jeszcze na długo pozostaną w naszej pamięci, o czym świadczą krótkie refleksje uczniów:


"Wyjazd do Szkocji zapamiętam na bardzo długi czas. Dzięki niemu mieliśmy okazję poznać nową kulturę oraz zobaczyć wiele ciekawych miejsc i zabytków. Największe wrażenie zrobił na mnie zamek w Edynburgu oraz specyficzna architektura całego miasta. Najlepsze były jednak znajomości zawarte podczas pobytu w Szkocji. Uczniowie ze wszystkich krajów byli bardzo otwarci i mimo różnych narodowości, każdy świetnie się dogadywał. Mam nadzieję, że przyjaźnie zawarte podczas wymiany przetrwają jeszcze długie lata".

Magdalena Walkowiak, kl.1b


"Myślę, że ten wyjazd był wspaniały. Na długo zapamiętam to piękne miasto, jakim jest Glasgow. Największe wrażenie zrobiła na mnie jednak architektura Edynburga. Miasto to pokazywało całą kulturę i historię Szkocji. Wyjazd pomógł nam rozwinąć nasze umiejętności językowe. Miałyśmy okazję poznać wielu ciekawych ludzi, z którymi się zaprzyjaźniliśmy".

Katarzyna Stasiak, kl.1a


"Jestem bardzo zadowolona z wyjazdu. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w takim projekcie. Najbardziej podobało mi się miasto Edynburg, stolica Szkocji. Ukazywało ono całą kulturę tego kraju. Na ulicach można było zobaczyć grających Szkotów, ubranych w charakterystyczne ludowe stroje. Dzięki wyjazdowi mogłam poprawić swoje umiejętności językowe. Poznałam nowych ciekawych ludzi, których na pewno nigdy nie zapomnę".

Aksana Karkocka, kl.1a


"Wyjazd do Szkocji był naprawdę udany. Przyjechaliśmy dzień wcześniej, przez co zdążyliśmy trochę samodzielnie poznać Glasgow. Bardzo podobało mi się miasto Edinburgh. Architektura i kultura tego miasta zrobiła na mnie duże wrażenie. Podczas tego pobytu poznałyśmy dużo nowych ludzi z różnych krajów. Będę długo wspominać ten wyjazd".

Monika Klechamer, kl.1a